ଚନ୍ଦ୍ର ଓ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମିଶନ ପରେ ଏବେ ଶୁକ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବ ଭାରତ


ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ ୩ ଓ ଆଦିତ୍ୟ ଏଲ୍ ୧ ପରି ସଫଳ ମିଶନ ପରେ ଏବେ ଇସ୍ରୋର ନଜର  ଶୁକ୍ର ଗ୍ରହ ଉପରେ। ଶୁକ୍ର ଗ୍ରହ ଉପରେ ଗବେଷଣା ଆରମ୍ଭ କରିବ ISRO, ଚନ୍ଦ୍ର , ସୂର୍ଯ୍ୟ  ମିଶନର ଐତିହାସିକ ସଫଳତା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୁକ୍ର ମିଶନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ‘ଇସ୍ରୋ’ । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍ପେସ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏସ ସୋମନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୌର ମଣ୍ତଳରେ ସବୁଠାରୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଗ୍ରହ ଶୁକ୍ରରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଇସ୍ରୋରେ  କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଆଗକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ମିଶନ ପାଇଁ ପେ ଲୋଡ୍ ବିକଶିତ ହୋଇସାରିଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ଏକାଡେମୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ବେଳେ ଇସ୍ରୋ ମୁଖ୍ୟ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ।ଶୁକ୍ର ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଗ୍ରହ ଏବଂ ଏହାର  ତଥ୍ୟ ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ଶୁକ୍ର ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକ ଗ୍ରହ ଏବଂ ଏହାର ବାୟୂମଣ୍ତଳ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହାର ବାୟୁମଣ୍ଡଳୀୟ ଚାପ  ପୃଥିବୀ ଠାରୁ ୧୦୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ଏବଂ ଏହା ଏସିଡରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହାର ପୃଷ୍ଠକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଅସମ୍ଭବ । ଏହାର ପୃଷ୍ଠଭୂମି କଠିନ କି ନୁହେଁ ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରି ନାହିଁ ।ତେବେ ଏଠାରେ ଏତେ ବାୟୁମଣ୍ଡଳୀୟ ଚାପ ରହିବା ପଛରେ କ’ଣ କାରଣ ରହିଛି  ଏକଥା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହି ମିଶନର ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷ।  ସୌର ମଣ୍ଡଳର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଜାଣିବାକୁ ହେଲେ ଶୁକ୍ର ବିଷୟରେ  ମଧ ଅଧ୍ୟୟନ ଜରୁରୀ ଏବଂ ଏହି ଶୁକ୍ରଯାନ ୪ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୁକ୍ର ଗ୍ରହର ଅଧ୍ୟୟନ କରିବବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଇସ୍ରୋ ମୁଖ୍ୟ। ତେବେ ପୃଥିବୀ ଦିନେ ଶୁକ୍ର ଗ୍ରହ ପରି  ପରିବରତ୍ତିତ  ହୋଇପାରେ  ବୋଲି ଆସଙ୍କା କରିଛନ୍ତି ଇସ୍ରୋ ମୁଖ୍ୟ। ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ  ପୃଥିବୀ ମଧ ଶୁକ୍ର ଗ୍ରହ ପରି ଥିଲା  ଏବଂ ଏଥିରେ ଜୀବନ ସତ୍ତା ନଥିଲା। କିନ୍ତୁ  ସମୟ କ୍ରମେ ପୃଥିବୀର ବାଯୁ ମଣ୍ଡଳରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ  ହେଲା। ତେବେ ଆଗକୁ ଶୁକ୍କର ମଧ୍ୟ ଏପରି ପରିବତ୍ରନ ହେବାର  ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି  ଏବଂ ଏଥିରେ ଜୀବନ ସତ୍ତା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଏସ୍ ସୋମନାଥ କହିଛନ୍ତି । ପୃଥିବୀ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟର ନିକଟତମ ଗ୍ରହ ହେଉଛି ଶୁକ୍ର ।


error: Content is protected !!